Poniedziałek, 2017-12-18
Jesteś tu: » Strona główna » O SZKOLE

Gimnazjum  im . Bohaterów Bitwy nad Bzurą w Wyszogrodzie

Historia szkoły.

Gimnazjum w Wyszogrodzie powstało w wyniku przeprowadzonej reformy systemu oświaty,według której powołano do istnienia nowy rodzaj szkoły – gimnazja. Ciężar organizacji nowej placówki oświatowej w gminie, spadł na barki lokalnego samorządu. Wielką zasługą w tej dziedzinie było powstanie wyszogrodzkiego gimnazjum. Duży wkład pracy w organizacje nowej szkoły włożył ówczesny Burmistrz Gminy i Miasta Wyszogród Pan Grzegorz Jachimiak. To dzięki jego staraniom wykończono budynek szkoły i zorganizowano całą strukturę nowej placówki. Samorząd gminny sprostał wielkiemu obciążeniu finansowemu związanemu z uruchomieniem, wyposażeniem i funkcjonowaniem nowego gimnazjum.

Pierwsze pięć lat pracy szkoły upłynęło pod opieką dyrektora Pana Andrzeja Gronkiewicza. W tym to okresie powstała nowa pracownia komputerowa, jedna z pierwszych w gminie, dofinansowana ze środków MEN. Szkoła borykała się z wieloma problemami, wśród których najważniejszym był brak dostatecznej liczby sal lekcyjnych. Sytuacje rozwiązano dzięki współpracy z okolicznymi szkołami, które to udostępniły cześć swoich pracowni. Taka pomoc została udzielona naszej szkole przez: Zespół Szkół im. Jana Śniadeckiego, Szkołę Podstawowa im. K.K. Baczyńskiego oraz przez Szkołę Podstawową w Kobylnikach.

Od 01.09.2002 roku staraniem nowego dyrektora Andrzeja Ostrowskiego i nowego burmistrza Henryka Klusiewicza, uzyskano środki finansowe na stworzenie: profesjonalnej pracowni językowej, nowej pracowni komputerowej oraz zakupienie sprzętu elektronicznego i dodatkowe umeblowanie szkoły. W celu sprawnego zarządzania szkołą zostało stworzone stanowisko wicedyrektora szkoły. Jako pierwsza te funkcje pełniła Pani Irena Kłysiak, jej następczynią została Pani Sylwia Michalczyk. Pan Andrzej Ostrowski przy współpracy uczniów, nauczycieli i rodziców, zaczął realizować przygotowania do nadania imienia gimnazjum. Społeczność szkolna zdecydowała, że patronem szkoły będą Bohaterowie Bitwy nad Bzurą. Taka decyzja była gestem mającym uhonorować męstwo i odwagę polskich żołnierzy, którzy poświecili swoje życie w obronie ojczyzny w 1939 roku. Bitwa nad Bzura była wydarzeniem, którego wpływ na losy naszej okolicy i państwa są nie do przecenienia. Gimnazjum podjęło liczne działania mające na celu upowszechnienie w środowisko lokalnym wiedzy o przyszłym patronie szkoły. Zorganizowano prezentacje prac uczniów związanych z patronem szkoły.

Do nadania imienia szkole doszło 26 października 2007 roku. Organizacją uroczystości zajęli się nauczyciele i rodzice, pod kierownictwem nowego dyrektora Pana Janusza Pielacińskiego. To najważniejsze w życiu szkoły wydarzenie uwieńczyło sukcesem miesiące przygotowań i pracy społeczności szkolnej. Gimnazjum przyjęło imię Bohaterów Bitwy nad Bzura, otrzymało od Rady Rodziców i Rady Gminy piękny sztandar, na którym widnieją słowa Bóg, Honor Ojczyzna. Wartości te będą teraz jeszcze bardziej kultywowane i pielęgnowane w wyszogrodzkim gimnazjum.

Grzegorz Klus