Wtorek, 2017-10-17
Antonii, Ignacego
Jesteś tu: » Strona główna » Zwykli – niezwykli wyszogrodzcy gimnazjaliści.

Zwykli – niezwykli wyszogrodzcy gimnazjaliści.

Przegląd Etiud Teatralnych o Świętych i Błogosławionych ,,Zwykli – Niezwykli” w Płocku, od lat cieszy się dużą popularnością wśród młodzieży szkół gimnazjalnych i licealnych.

Jego organizatorami są Książnica Płocka oraz Wydział Katechetyczny Kurii Diecezji Płockiej.

Kiedy grupa teatralna uczniów Gimnazjum im. Bohaterów Bitwy nad Bzurą w Wyszogrodzie pojawiła się na nim po raz pierwszy w 2014 r., była tylko jednym z dwóch zespołów spoza miasta Płocka. Większość uczestników imprezy stanowiły płockie gimnazja i licea.

Już wtedy, w swoim debiucie, dzięki brawurowej roli Julii Przystupy jako Joanny D'Arc, wspieranej przez Michała Sztergla i Damiana Góreckiego, zaistnieliśmy na deskach festiwalu, zdobywając drugą nagrodę.

Rok 2015 przyniósł nam kolejny sukces. Tym razem etiuda o życiu naszego wybitnego Polaka, papieża Jana Pawła II, otrzymała nagrodę główną Przeglądu.

,,W mroku jest tyle światła”, taki tytuł nosił bowiem ten mini-spektakl, urzekł jury zaangażowaniem młodych aktorów, niezwykłością scenariusza, a także zastosowaniem różnych środków scenicznych. Postać Karola Wojtyły zagrał Tomasz Klus, a towarzyszyli mu Renata Kamińska, Bartosz Fabrowicz, Damian Górecki, Michał Sztergiel, Jakub Cichocki i Dawid Janicki.

Jakież było nasze zaskoczenie i radość, gdy w tym roku, 19 października, na scenie Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka” im. Druha Wacława Milke w Płocku, młodzi wyszogrodzcy aktorzy, po raz drugi z rzędu, zdobyli I miejsce.

Ten spektakularny sukces przyniosło przedstawienie pt.: ,,Jesteś dniem jutrzejszym”, gdzie w rolę błogosławionej siostry Julii Rodzińskiej wcieliła się Renata Kamińska, a w pozostałych rolach wystąpili: Joanna Fabianowicz, Aleksandra Szymerska, Paulina Szczawińska, Bartosz Fabrowicz i Jakub Cichocki.

Scenariusz etiudy, przygotowany przez uczniów w ramach projektu edukacyjnego ,, Czy wzór do naśladowania można znaleźć w żywotach świętych?”, został osnuty na autentycznej historii życia zakonnicy - dominikanki s. Julii Rodzińskiej. Ta charyzmatyczna, bardzo religijna, oddana pracy na rzecz dzieci i dobra ludzi osoba, zginęła męczeńską śmiercią w niemieckim obozie koncentracyjnym Stuthof, do ostatnich chwil opiekując się żydowskimi więźniarkami chorymi na tyfus. Uczniowie sami zadbali także o rekwizyty do spektaklu, a ścieżkę dźwiękową stanowiły fragmenty utworów Zbigniewa Preisnera, ,,Roty” oraz pieśni kościelnej ,,Panie dobry jak chleb”, wykonywane ,,na żywo” i a’capella przez żeńską część zespołu.

Jury Przeglądu, w swoim werdykcie, zwróciło szczególną uwagę na grę aktorską wyszogrodzkich gimnazjalistów, która zdecydowanie wyróżniała ich spośród pozostałych grup.

Ja, ze swojej strony, chciałbym zainteresować Czytelnika barwną postacią Renaty Kamińskiej. Ta uczennica naszego gimnazjum posiada nie tylko zdolności aktorskie, jak zauważyło Jury Przeglądu Etiud Teatralnych w Płocku w 2015 i 2016 roku, ale prezentuje również nieprzeciętne umiejętności wokalne. W lutym 2015r. zdobyła II miejsce w bardzo wymagającym Festiwalu Piosenek Jacka Kaczmarskiego w Słupnie, a w maju 2016 r. otrzymała główną nagrodę Festiwalu Piosenki Papieskiej w Gąbinie.

Na podsumowanie dodam, że oglądając etiudę swoich podopiecznych z widowni, za kulisami dostrzegłem ledwie widoczną sylwetkę zasłużonego wyszogrodzianina - druha Wacława Milke, który podobnie jak ja, cieszył się z sukcesu wyszogrodzkiej młodzieży.