informacjepoleć nas

Poinformuj znajomych o istnieniu strony, przez kliknięcie w link poleć nas.

ankieta

Czy uważasz, że gimnazja powinny być zlikwidowane?

Pokaż wyniki
lista mailingowa

Jeśli chcesz być na bieżąco informowany o tym co się dzieje w twojej szkole - zapisz się na naszą listę mailingową.

kalendarium
Czwartek, 2019-01-17
Imieniny:
Antoniego, Henryki
lista mailingowa
Logo BIP
Jesteś tu: » Strona główna » Dzień Edukacji Narodowej

Dzień Edukacji Narodowej

Dzień Nauczyciela, zwany od 1982 roku również Dniem Edukacji Narodowej, obchodzony jest w Polsce 14 października.

Nie jest on dniem wolnym od pracy. Święto to zostało ustanowione jako ukłon w stronę polskiej oświaty, przede wszystkim zaś nauczycieli, którzy odgrywają w niej bądź co bądź najważniejszą rolę. Podobna okazja funkcjonuje również w innych państwach świata, choć w odmiennych terminach. Ponadto UESCO w 1994 roku wprowadziło również Światowy Dzień Nauczyciela, którego data została ustalona na 5 października. 

14 października stanowi rocznicę powołania do życia Komisji Edukacji Narodowej (KEN) przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Wydarzenie to miało miejsce w 1773 roku. Pomysł zainicjowana święta upamiętniającego ten fakt narodził się w środowisku Związku Nauczycielstwa Polskiego w 1952 roku. Oficjalnie Dzień Nauczyciela ustanowiono w 1972 roku wraz z opracowaniem Karty Praw i Obowiązków Nauczyciela. W 1982 roku nazwę święta zmieniono na Dzień Edukacji Narodowej, który obejmuje nie tylko samych nauczycieli, ale „wszystkich pracowników oświaty”. Upowszechnił się również zwyczaj, zgodnie z którym środowisko szkolnictwa wyższego obchodzi swoje święto 5 października, czyli w Światowy Dzień Nauczyciela. 

Dzień Nauczyciela ma na celu podkreślenie wagi zawodu nauczyciela, który wiąże się nie tylko ze sprawowaniem funkcji dydaktycznej, ale również wychowawczej. Tego dnia na cześć pedagogów we wszystkich szkołach organizowane są uroczyste apele i gale. Dzieci i młodzież szkolna wręczają nauczycielom kwiaty oraz drobne upominki. Ponadto 14 października każdego roku praktykowany jest zwyczaj wręczania najbardziej zasłużonym pedagogom specjalnych nagród przez Ministra Edukacji Narodowej. Są to Medale Komisji Edukacji Narodowej, Krzyże Zasługi, a także Nagrody Ministra Edukacji Narodowej. Podobne nagrody dla nauczycieli fundują również kuratoria, władze samorządowe i dyrektorzy instytucji dydaktyczno-wychowawczych. Obchody Dnia Nauczyciela mają obecnie szczególne znaczenie społeczne, ponieważ prestiż i autorytet tego zawodu zdaje się coraz bardziej podupadać. Tym bardziej zatem Ministerstwo Edukacji Narodowej dokłada wszelkich starań, by zaprezentować i nagrodzić wybitnych pedagogów.

Nasza szkolna społeczność przygotowała uroczysty apel. Uczniowie wcieli się w rolę swoich nauczycieli. Spisali się na medal. Nad całością czuwała pani Wioletta Biernat.

Opracowanie: szkolnastrona.pl