Czwartek, 2019-01-17
Antoniego, Henryki
Jesteś tu: » Strona główna » Retrospektywa X Festiwal NNW

Retrospektywa X Festiwal NNW

13 grudnia, czyli w 37 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w naszym gimnazjum rozpoczęła się  Retrospektywa X Festiwalu NNW.

Jako pierwsze odbyły się warsztaty filmowe, prowadzone przez wykwalifikowanych reżyserów. Uczniowie na samym początku zostali poddani próbie swojej kreatywności i z rozsypanych obrazków musieli ułożyć krótką historię. Jak się później okazało, w filmie wszystkie musi być dopracowane w stu procentach-poczynając na doborze aktorów i kończąc na odpowiednim ustawieniu przedmiotów w tle. Nasi gimnazjaliści mogli wykazać się zdolnościami aktorskimi, reżyserskimi oraz charakteryzatorskimi podczas nagrywania krótkiego filmu z ułożonej wcześniej historii. Przekonali się przy tym jak bardzo czasochłonna może być praca na planie. Następnie odbyły się warsztaty modowe prowadzone przez profesjonalnego kostiumografa, który wprowadził wszystkich w klimat lat 40/50. Można było dowiedzieć się jak wyglądała moda w tamtych czasach, z czego wykonywane były ubrania oraz w jaki sposób odtwarza się to wszystko we współczesnych filmach historycznych.

Następnego dnia, czyli 14 grudnia, większa grupa naszych uczniów montowała film z dnia poprzedniego, a w tym samym czasie kilka osób wgłębiało się w tajniki mody. Montaż okazał się jeszcze cięższy od samego nagrywania. Dopasowanie dźwięku, ujęcia, kadru było bardzo trudne, czasami nawet problematyczne. Dziewczyny z warsztatów modowych, wzięły również udział w konkursie na najlepszy strój historyczny. Oczywiście, każda kreacja była na tyle dobra, by zająć upragnione pierwsze miejsce. Miały również okazję założyć oryginalne stroje ze znanych nam filmów o tematyce historycznej. Na sam koniec dnia obydwie grupy obejrzały film, pt.”Ryngraf”, który wzbudził we wszystkich wiele emocji i skłonił do krótkiej dyskusji. Pomimo ciężkiej pracy, nasi gimnazjaliści byli bardzo zadowoleni z zajęć i oczekują z niecierpliwością na okazję wzięcia udziału w podobnym przedsięwzięciu.

Magdalena Kazimierczak klasa 3b